Spruce Grove Composite
High School (10–12)

view

Administrators
Otto, Cheryl-Anne - Principal
Mann, Katherine - Assistant Principal / Grade 11 Coordinator
Robertson, Cameron - Assistant Principal / Grade 10 Coordinator
Rose, Mark - Assistant Principal / Grade 12 Coordinator
Main Office
Nullmeyer, Cindy - Head Secretary
Martin, Janet - Secretary
Rolls, Brenda - Secretary
Johanntges, Kathy - Student Records
Zylla, Keri - Business Coordinator
Career & Technology Studies (CTS)
Onuczko, Scott - Department Head / Communication Technology
Hall, Glenn - Design Studies
Musselman, Corbin - Photojournalism
Philibert, Clara - Cosmetology
Pratt, James - Mechanics / Construction
Sorenson, Kathryn - Foods
Strydhorst, Dean - Mechanics
Wright, Ryan - Construction
English
Kowalchuk, Howard - Department Head
Anderson, Tess
Giauque, Chris
Leduc, Wade
McIlhone, Jennifer
McLaughlin, Crystal
Fine Arts & Second Languages
Anderson, Tess - Music
Appelman, Irena - French
Fortier, Line - French Immersion
Heppell, Kevin - German
Musselman, Corbin - Japanese
Gilchrist, Carol - Drama / Choral (On Leave)
Mathematics
Maxwell, Doris - Department Head
Fouquette, Jessica
Hill, Kelly
Milne, Joe
Schofield, Greg
Sorensen, Haley
Trautman Dumkee, Jennifer
Physical Education
Lang, Rhonda - Department Head
Kucharchuk, Chelcie - Athletic Director
McIntyre, Sue
Science
Arnason, Pamela - Department Head
Hill, Kelly
Kremp, Richard
Langdale, Bradley
Mahaffy, Reuben
Onuczko, Tracy
Petryshen-Kozak, Barbara
Schofield, Greg
Strydhorst, Sara - (aka James, Sara)
Social Studies
Bounds, Leslie - Department Head
Appelman, Irena
Gamble, Tayler
Leithoff, Oriana
Schermbrucker, Jeff
Miscellaneous Departments
Anderson, Tess - CALM
Appelman, Irena - Psychology
Killen, Rob - Work Experience
Kucharchuk, Chelcie - Forensic Science / Early Childhood Care
Musselman, Corbin - Anthropology / CALM
Pratt, James - CALM
Student Services
Mennie, Patricia - Department Head / Grade 11 Counsellor
Stewart, Mary - Department Head / Grade 12 Counsellor
Spink, Patricia - Grade 10 Counsellor
Library
Fellows, Christine - Library Services
Early Childhood Services
Nixon, Chelsea - Teacher
Borys, Shirley - Educational Assistant
Denis, Tara - Speech/Language Assistant
Technology
Medori, Maureen - IT
Educational Assistants
Adolph, Leanne
Bevens, Harriet
Denis, JoAnne
Gray, Tracey
Gwin, Lenora
Jamieson, Shirley
Kluz, Christa
Kosik, Sarah - Science Lab Technician
Russell, Joanne
Schmidt, Deneen
Sinclair, Darla
Inreach
Hann, Maria - Inreach Coordinator
Outreach
Loerke, Don - Supervisor
Schofield, Greg - Math & Science Teacher
Twerdoclib, Robert - Teacher
Lundman, Gwen - Educational Assistant
Smith, Terry - Educational Assistant
Custodians
Strap, Allison - Head Custodian
Amarante, Allan
Fouriezos, Marie
Kieley, Tracy
Schindler, Rosemary
Wilkinson, Shannon