Spruce Grove Composite
High School (10–12)

Our Staff

Administrators
Otto, Cheryl-Anne - Principal
Mann, Katherine - Assistant Principal, Grade 10 Coordinator
Rose, Mark - Assistant Principal, Grade 11 Coordinator
Robertson, Cameron - Assistant Principal, Grade 12 Coordinator
Main Office
Nullmeyer, Cindy - Head Secretary
Martin, Janet - Secretary
Rolls, Brenda - Secretary
Johanntges, Kathy - Student Records
Zylla, Keri - Business Coordinator
Career & Technology Studies (CTS)
Onuczko, Scott - Department Head / Communication Technology
Appelman, Irena - Foods
Hall, Glenn - Design Studies
Jereniuk, Cheryl - Foods
Musselman, Corbin - Photojournalism
Partington, Mike - Mechanics
Pratt, James - Mechanics / Construction
Strydhorst, Dean - Mechanics
Wright, Ryan - Construction
English
Kowalchuk, Howard - Department Head
Giauque, Chris
Kasper, Laura
Leduc, Wade
McIlhone, Jennifer
McLaughlin, Crystal
Fine Arts & Second Languages
Rybotycki, Myra - Department Head / Art
Anderson, Tess - Music / CALM
Appelman, Irena - French
Fortier, Line - French Immersion
Gilchrist, Carol - Drama / Choral
Heppell, Kevin - German
Musselman, Corbin - Japanese / CALM
Mathematics
Maxwell, Doris - Department Head
Fouquette, Jessica
Gillingham, Joshua
Hill, Kelly
Milne, Joe
Schofield, Greg
Trautman Dumkee, Jennifer
Physical Education
Lang, Rhonda - Department Head
McIntyre, Sue - Athletic Director
Killen, Rob
Kucharchuk, Chelcie
Science
Arnason, Pamela - Department Head
Daly, Darla
Kremp, Richard
Langdale, Bradley
Mahaffy, Reuben
Onuczko, Tracy
Schofield, Greg
Social Studies
Bounds, Leslie - Department Head
Appelman, Irena
Killen, Rob
McIlhone, Jennifer
Partington, Mike
Pratt, James
Schermbrucker, Jeff
Miscellaneous Departments
Appelman, Irena - Psychology
Kucharchuk, Chelcie - Forensic Science, Early Childhood Care
Partington, Mike - Work Experience
Student Services
Mennie, Patricia - Department Head / Grade 10 Counsellor
Stewart, Mary - Department Head / Grade 11 Counsellor
Oakley, Kimberly - Grade 12 Counsellor
Nathan, Chantelle - Secretary
Library
Fellows, Christine - Library Services
Technology
Medori, Maureen - IT
Educational Assistants
Adolph, Leanne
Bevens, Harriet
Denis, JoAnne
Gray, Tracey
Gwin, Lenora
Jamieson, Shirley
Kluz, Christa
Kosik, Sarah - Science Lab Technician
Russell, Joanne
Schmidt, Deneen
Sinclair, Darla
Walke, Bonnie - C.A.R.T. Reporter
Inreach
Hann, Maria - Inreach Coordinator
Outreach
Loerke, Don - Supervisor
Schofield, Greg - Teacher
Twerdoclib, Robert - Teacher
Lundman, Gwen - Educational Assistant
Smith, Terry - Educational Assistant
Custodians
Strap, Allison - Head Custodian
Amarante, Allan
Fouriezos, Marie
Kieley, Tracy
Schindler, Rosemary